Naujienlaiškis

Projektai

Atgal Svarbiausias DesignFriends tikslas yra populiarinti dizaino kultūrą ir su dizaino mąstymu supažindinti kitų sričių bendruomenes, tad VšĮ Dizaino Draugai yra aktyvus tarptautinių ir vietinių kultūros, dizaino, meno projektų iniciatorius ir partneris.

Šiuo metu dirbame prie:
Apie projektą:


Dėl didelio urbanizacijos lygio ir plataus masto kraštovaizdžio homogenizavimo (suvienodinimo), didelė dalis laukinių vabzdžių rūšių patiria ženklų buveinių nykimą ir maisto stygių. Sparčiai modernizuojami miestai dažnai nepalieka vietos vietinėms ekosistemoms – kuriamos egocentrinės, o ne ekocentrinės infrastruktūros, palankios išskirtinai tik žmonėms. Drastišką bioįvairovės mažėjimą lemia tiek fizinis, tiek emocinis žmonių ir laukinės gamtos atotrūkis. 

Projekto tikslas: dizaino priemonių pagalba kelti nuovoką apie laukinių vabzdžių svarbą išlaikant biologinę įvairovę, skatinti miestiečius savarankiškai kurti laukinės gamtos plotus mieste bei edukuoti apie visapusiškas žmogaus ir gamtos tarpusavio ryšio naudas.

Ekosistema – tai sudėtingais ryšiais susaistytas floros ir faunos, cheminių medžiagų ir aplinkinės terpės tinklas. Nepaisant požiūrio į aplinkosaugos ir ekologijos klausimus, žmogus yra tiesiogiai priklausomas nuo laukinės ekosistemos: tūkstančiai augalų rūšių ir mikroorganizmų filtruoja vandenį, kurį geriame, ir orą, kuriuo kvėpuojame, o laukiniai vabzdžiai apdulkina augalus, kurie tampa vaisiais ir daržovėmis ant mūsų stalų. 

Vienas iš atsparios ekosistemos veiksnių yra rūšių ir tarprūšinių santykių įvairovė - ji padidina ekosistemos atsparumą aplinkos trikdžiams. Pasauliui su siaubu stebint iki šiol nematytas karščio bangas, patvinusius miestus ir sausras, viena aišku: dauguma ekosistemų prisitaikys prie drastiškų ekologinių ir klimato pokyčių. Tik ar galės naujoje tvarkoje gyvuoti žmogus? Metas imtis konkrečių veiksmų, kad gamta ir žmonija galėtų abipusiai klestėti.

Projekto vadovė Justė Motuzaitė (integruoto produktų dizaino magistro studentė Delfto Technologijos Universitete) Europos projekto „Wild Urban Pollinators” (2021 m.) metu sukūrė dizaino priemonių rinkinį, skirtą laukinių vabzdžių apgyvendinimo konstrukcijų gamybai „pasidaryk pats” principu. Toks rinkinys leidžia be išankstinių dizaino ar biologijos žinių pagaminti vabzdžių apdulkintojų buveinės modulį, kurį įrengus pasirinktoje gamtos vietoje, bus sukurta palankesnė gyvenimo terpė įvairioms laukinėms vabzdžių rūšims. Rinkinys pristatytas kartu su partneriais iš HyperInk organizuotose edukacinėje dirbtuvėse Italijoje, Milane, Giardino San Faustino bendruomeniniame sode. BiodiverCities I projekto metu, į kūrybines dirbtuves kviečiant Kauno bendruomenes, bus tobulinamas šis dizaino priemonių rinkinys, gerinamas įrankių prieinamumas ir, keliant sąmoningumą, didinamas miestiečių įtraukumas. 

Dirbtuvės vyks Kauno tvirtovės parke, šalia kurio miesto savivaldybė buvusioje aviacijos gamyklos teritorijoje vysto Aleksoto inovacijų pramonės parką (AIPP). Dėl artimo bendradarbiavimo su „T-Factor“ projektu, šios dirbtuvės yra viena iš Kauno piloto laikinųjų veiklų, skirtų pritaikyti inovatyvius urbanistinės regeracijos būdus. AIPP apima 30 ha teritoriją, šiaurinėje dalyje besiribojančią su Kauno fortų įtvirtinimais, įrengtais šlaituose, gamtos apsuptyje. Vystant inovacijų parką ši buvusi karinė teritorija bus urbanizuota, todėl vietinė ekosistema bus radikaliai sutrikdyta.

Dirbtuvių dalyviai, pasitelkdami dizaino mąstymo principus bei asmeniškas gyvenimo mieste patirtis, ieškos būdų pagerinti laukinių vabzdžių lizdų konstrukcijoms ir montavimo procesams, kad tai taptų aiškiai suprantamu ir lengvai prieinamu bioįvairovės gerinimo įrankiu miestiečiams. Tikimasi, jog bendrakūros pratimai ir konkrečios teritorijos regeneravimo idėjos padės dalyviams aiškiau suvokti globalias laukinės gamtos nykimo grėsmes ir paskatins lokalių aplinkosaugos iniciatyvų kūrimąsi. 

Biologinės įvairovės mieste tema šiuo metu – dažna, garsi ir susilaukianti emocingų visuomenės reakcijų. Dialogo trūkumas tarp gyventojų ir miestų savivaldybių įžiebia poliarizuotas nuomonių kovas, bet nenurodo krypties reikšmingiems veiksmams. Atspariai miesto ekosistemai sukurti reikalingas faktais, o ne nuomonėmis grįstas kultūrinis pokytis. BiodiverCities I siekia prisidėti prie veikti įgalinančio – ekocentrinio, o ne egocentrinio – mąstymo skatinimo tarp miestiečių ir miesto kūrimo institucijose.

Informacija apie dirbtuves:


Kada? Spalio 5 d., 11 - 17 val. (13 - 13.30 val. pertrauka ir organizatorių vaišės)
Kur? Kauno tvirtovės parko dirbtuvės. Lakūnų plentas 63, LT-46290 Kaunas, Lietuva.
Dirbtuves ves: projekto vadovė Justė Motuzaitė (integruoto produktų dizaino magistro studentė Delfto Technologijos Universitete)

Dalyvavimas dirbtuvėse nemokamas. Būtina išankstinė registracija: https://forms.gle/oQHWjhhDq5GMZTXt9 

Daugiau informacijos: https://fb.me/e/2LaBx1bIx
-------
Projekto vadovė: Justė Motuzaitė
Projekto partneriai: KTU Dizaino Centras, VDU Botanikos sodas, Kauno tvirtovės parkas, DesignLibrary Kaunas, DesignLibrary Network, T-Factor Kaunas, HyperInk.

Projektą finansuoja Lietuvos Kultūros Taryba.